Mindst 18 trampet ihjel i Indien
Mindst 18 mennesker blev dræbt og op mod en snes andre blev kvæstet, da der mandag gik panik i en folkemængde ved en Hindufest i byen Patna i det østlige Indien, oplyser ledende politifolk.
De fleste af ofrene blev mast eller trampet ihjel, efter at en bro var styrtet sammen.
- Ligene af de 18 dræbte er blevet sendt til retsmedicinske undersøgelser på et hospital, siger Jayant Kant, som er en ledende politimand i Patna.
Kant siger, at der gik panik i en folkemængde ved en lille primitiv bro over floden Ganges. Brogen begyndte at give efter for vægten af for mange mennesker og mange løb i panik.
- 10 kvinder og otte børn er blandt de dræbte, siger en politiofficer, som tilføjer, at antallet af dræbte ventes at stige, da mange er meldt savnet på stedet.
- Da broen brød sammen gik al lyset ud, og i mørket blev mange mast, siger politiet.
Patna er hovedstad i den østlige delstat Bihar.
Omkring 400.000 hinduer var samlet på 65 pladser langs floden til en hellig ceremoni, som holdes over næsten hele Indien.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned