Mindst 20 dræbt af bombe i Pakistan

Mindst 20 personer er dræbt af en formodet selvmordsbombemand i den pakistanske by Peshawar.

Bomben eksploderede ifølge en regeringstalsmand på en markedsplads midt i en demonstration vendt mod byens myndigheder. Demonstranterne protesterede mod jævnlige afbrud af strømforsyningen i byen.

- Vi har 20 dræbte. Vi er ved at finde ud af, hvordan det hele skete, siger talsmanden.

Eksplosionen fandt ifølge politiet sted på en kendt markedsplads i byens centrum kaldets Storytellers Bazaar.

Peshawar ligger i det nordvestlige Pakistan ikke langt fra grænsen til Afghanistan. Byen har i det seneste år været ramt af flere blodige bombeaktioner.

Byen benyttes især af USA til at sende forsyninger til de amerikanske styrker i Afghanistan, og forsyningsdepoter er ramt flere gange.

/ritzau/Reuters

Mindst 20 personer er dræbt af en formodet selvmordsbombemand i den pakistanske by Peshawar. Bomben eksploderede på en markedsplads.

Offentliggjort Sidst opdateret