Mindst 34 mennesker er dræbt i busulykke i Bolivia
Alvorlige trafikulykker forekommer hyppigt på de bjergrige veje i Bolivia - som her i Inca Chaca i udkanten af La Paz i slutningen af januar sidste år. Foto: Juan Karita/Ritzau Scanpix
Juan Karita/Ritzau Scanpix
Af uvisse årsager kørte en bus af vejen og styrtede 100 meter ned i Bolivia mandag. Mindst 34 er døde.
Mindst 34 mennesker er blevet dræbt i en busulykke i Bolivia. Yderligere ti personer er kvæstet, herunder to alvorligt.
Det oplyser politiet ifølge bolivianske medier mandag lokal tid.
Ifølge de foreløbige oplysninger var bussen på vej fra landsbyen Potolo til Sucre, da den af uvisse årsager kørte af vejen og styrtede mere end 100 meter ned.
Ulykken fandt sted nær landsbyen Chataquila, der ligger omkring 30 kilometer fra Sucre.
Ifølge avisen Pagina Siete er ulykken den værste trafikulykke i Bolivia i år.
Ifølge en anden avis, El Deber, efterforsker politiet fortsat årsagen til ulykken. Avisen skriver videre, at bussen havde plads til mindst 32 passagerer.
Ulykken er den seneste i Bolivias Andesbjerge, hvor inka-stien begynder.
Alvorlige trafikulykker forekommer ofte på de bjergrige veje i Andes-lande som Bolivia og Peru.
I marts forulykkede en bus på vejen mellem Santa Cruz de la Sierra og Cochabamba. Mindst 20 mennesker blev dræbt og adskillige kvæstet.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned