Mindst 36 er døde efter mudderskred i Japan
Mindst 36 personer er omkommet i et kæmpe mudderskred i det vestlige Japan.
Tv-billeder viser, at snesevis af huse er blevet smadret, efter at en mur af mudder væltede ned ad en bjergside i Hiroshima natten til onsdag.
En talsmand for politiet i Hiroshima siger, at dødstallet bliver ved med at stige.
- Tallene kan ændre sig, mens redningsindsatsen fortsætter, advarer han.
Blandt de dræbte er en 53-årig fra redningstjenesten, der blev ramt af endnu et mudderskred, efter han havde reddet fem mennesker i sikkerhed.
Det er flere uger med massive regnbyger, der har forårsaget mudderskreddet. I løbet af få timer er der senest faldet, hvad der svarer til en måneds nedbør.
- Der var regn og torden hele natten. Det var så kraftigt, at jeg ikke turde bevæge mig udenfor. Kæmpestore dråber. Jeg har aldrig set noget lignende, fortæller en beboer til Fuji TV.
Ifølge Japans meteorologiske institut er der i løbet af et døgn faldet 240 millimeter regn i det værst ramte område.
I første omgang blev der meldt om fire omkomne, men det tal steg hurtigt undervejs.
Flere mudderskred kan være undervejs, da vejrprognoserne i øjeblikket tyder på, at yderligere voldsom regn er på vej ind over området.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde