Mindst 65 mennesker er dræbt i en togulykke i det østlige Indien, rapporterer det indiske nyhedsbureau Press Trust of India.
- Som det ser ud nu, har vi oplysninger om, at der er fundet 65 omkomne. Der kan være flere, siger Samar Ghosh, indenrigsminister i delstaten Vestbengalien, hvor ulykken skete.
Toget blev afsporet ved Vest Midnapore-distriktet, siger kilder fra jernbaneselskabet. Ulykken skete i et område, som er højborg for maoistiske oprørere. Passagertoget var på vej fra Mumbai til Kolkata i Vestbengalen.
Tilsyneladende blev passagertoget ramt af en eksplosion, der fik det til at støde sammen med et godstog, som kørte i den modsatte retning, siger en talsmand fra jernbaneselskabet.
- Eksplosionen afsporede 13 togvogne fra Gyaneswari Express. Disse vogne faldt så over på et andet spor, hvor et godstog ramte ind i nogle af dem, siger Soumitra Majumdar, talsmand for jernbaneselskabet.
En journalist fra avisen The Telegraph beskriver, hvordan passagerer er ramt af panik på ulykkesstedet.
- Folk græder. Redningsarbejdere kæmper for at redde overlevende og få kroppene ud, siger journalist Naresh Jana.
- Jeg kan se kroppe, der hænger ud af vognene og ligger under hjulene, siger Jana.
De maoistiske oprørere i området har før angrebet politi, regeringskontorer og infrastruktur såsom togstationer. Indiens premierminister, Manmohan Singh, har tidligere beskrevet oprørerne som landets største interne sikkerhedsudfordring.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde