Mindst fem dræbt ved skyderi i Seattle
Fem mennesker er blevet dræbt ved et skyderi i en boligblok nær Seattle i staten Washington i det nordvestlige USA, oplyser flere amerikanske medier.
Blandt de dræbte er en mand, som blev skudt af flere politifolk, da han lå på jorden på en parkeringsplads og rakte ud efter en pistol, siger en talskvinde for politiet, Cathy Schrock, til avisen The News Tribune i Tacoma, Washington.
Skyderiet skete søndag aften lokal tid i byen Federal Way nær Seattle.
Tre mænd blev skudt og dræbt på et parkeringsanlæg i boligkomplekset, og en mand og en kvinde er blevet fundet dræbt inde i en af dets bygninger.
Cathy Schrock siger, at motivet til skyderiet er uklart.
Politiet i Federal Way har endnu ikke officielt kommenteret forløbet og efterlyser øjenvidner.
Skyderiet er sket få dage efter, at USA har haft fokus på præsident Barack Obamas forsøg på at få gennemført gennemgribende ændringer i landets våbenlov.
Trods følelsesmæssige opfordringer fra familier til ofre for blandt andet en skolemassakre i Newtown i december og en bred opbakning blandt befolkningen kom præsidentens plan i modvind i Senatet.
Her afviste et flertal af politikerne i sidste uge både et forslag om at udvide baggrundstjekket af folk, der ønsker at købe skydevåben, og et forbud mod halvautomatiske våben og store magasiner.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned