Mindst fem mennesker dræbt ved eksplosion i Mogadishu
Politifolk og civile står ved stedet, hvor en bilbombe torsdag dræbte mindste fem mennesker og sårede 15 andre. Den islamistiske gruppe al-Shabaab har stået bag en række bombeangreb i Somalia - blandt andet et dødeligt bombeangreb lørdag, hvor en fremtrædende journalist blev dræbt.
Foto: -/Ritzau Scanpix
-/Ritzau Scanpix
Somalias hovedstad blev torsdag rystet af en kraftig bilbombe, som eksploderede nær en skole.
Somalias hovedstad, Mogadishu, er torsdag morgen blevet ramt af en voldsom bilbombe.
Bomben dræbte mindste fem mennesker og sårede 15 andre. Det siger en sikkerhedskilde til AFP.
Eksplosionen skete i midten af byen. Den var så kraftig, at dele af en skole og et hospital styrtede sammen.
- Fem mennesker er bekræftet døde. Mindst 15 andre blev såret, siger Mohamed Abdillahi fra sikkerhedsstyrkerne. 11 af de sårede er skoleelever.
Ingen har taget skylden for bombeanslaget.
Den islamistiske gruppe al-Shabaab har dog tidligere stået bag en række bombeangreb i Somalia. Blandt andet et dødeligt bombeangreb lørdag, hvor en fremtrædende journalist blev dræbt.
Al-Shabaab har bekæmpet Somalias skrøbelige regering siden 2007.
Gruppen kontrollerede hovedstaden Mogadishu frem til 2011, hvor den blev fordrevet af soldater fra Den Afrikanske Union.
Al-Shabaab kontrollerer dog stadig territorier i landområderne, hvor den hyppigt angriber regeringsmål og civile.
I slutningen af september blev mindst otte mennesker dræbt. Dengang eksploderede en bilbombe i Mogadishu. Al-Shabaab påtog sig skylden for det angreb.
Al-Shabaab har bånd til netværket al-Qaeda. Gruppen har ofte udsøgt sig angrebsmål i Kenya og foretaget meget blodige angreb i nabolandet.
I 2013 stod al-Shabaab bag et skud- og gidseldrama, der fandt sted i indkøbscentret Westgate i Kenyas hovedstad Nairobi. Gruppen dræbte dengang 61 og sårede mindst 200. I dagevis blev mange holdt som gidsler i centeret.
I 2015 angreb al-Shabaab Garissa-universitetet i Kenya og dræbte 147 og sårede 79.
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker