Sneskred i de schweiziske alper har kostet mindst fire mennesker livet, mens seks andre er blevet kvæstet, oplyser det schweiziske politi.
Ulykken skete søndag, da en gruppe skiløbere blev fanget i et sneskred i Diemtigendalen omkring 40 kilometer syd for Bern. Da redningsfolkene nåede frem, blev de fanget af et nyt sneskred samme sted.
En af skiløberne blev dræbt på stedet, og to døde senere på sygehuset. Seks andre blev kvæstet, flere af dem alvorligt.
Det er uklart om andre savnes efter de to sneskred. Eftersøgningen blev af sikkerhedshensyn midlertidigt indstillet, da mørket fald på søndag aften.
En fjerde person mistede søndag livet i et sneskred ved Verbier tæt på grænsen til Frankrig, oplyser politiet i området.
Der har i de seneste dage været kraftigt snefald i Alperne, og myndighederne advarer mod faren for sneskred flere steder.
/ritzau/NTB
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker