Mindst seks døde efter krydstogt-ulykke

Mindst seks personer har mistet livet, efter krydstogtskibet Costa Concordia med 4200 personer om bord er stødt på grund ved Italiens kyst. Det oplyser italienske medier

3200 passagerer og omkring 1000 besætningsmedlemmer er ved at blive evakueret, efter skibet fredag aften stødte på grund.

Skibet tager vand ind, og ifølge nyhedsbureauet ANSA sprang flere personer i vandet for at redde sig.

Andre passagerer blev evakueret i redningsbåde.

Ifølge den lokale borgmester er der sandsynligvis flere dødsofre, da det har vist sig at være svært at redde de sidste op af vandet.

- Det blev kulsort og derefter udbrød der fuldstændig panik, siger den svenske avis Aftonbladets medarbejder Ingalill Mosander, som befandt sig på skibet.

- Vi ved ikke, hvad der kommer til at ske nu, siger hun.

- Vi tror, at vi gik på grund, og at skibet så begyndte at tage vand ind. Det blev uhørt dramatisk, hvilket var helt unødvendigt, siger Ingalill Mosander.

Passagererne har endnu ikke fået nogen officiel forklaring på, hvad der skete.

- De sagde bare, at der var tekniske problemer, og at de skulle ordne det. Det er meget dårligt organiseret, siger Aftonbladets medarbejder.

Italienske medier underbygger dog teorien om, at skibet er stødt på grund og derefter er begyndt at tage vand ind.

Der er tale om et krydstogtskib, som sejler med passagerer fra mange europæiske lande - og ifølge Aftonbladet, er der adskillige svenskere om bord.

Costa Concordia er et af de største skibe i Costa-flåden. Det har 1500 kabiner og ikke mindre end fem restauranter.

Derudover er der adskillige sportsfaciliteter og et spaområde på 6000 kvadratmeter.

/ritzau/AFP

Mindst seks er døde efter et krydstogtskib er stødt på grund ved Italiens kyst. 4200 var om bord på skibet.

Offentliggjort Sidst opdateret