Mindst ti er døde efter togsammenstød i Indien
En togulykke i det indiske Vizianagaram-distrikt har kostet mindst ti mennesker livet. (Arkivfoto). Foto: Noah Seelam/Ritzau Scanpix
Flere har mistet livet og omkring 25 er sårede efter en togulykke i det østlige Indien.
Mindst ti personer er blevet dræbt i en togulykke i delstaten Andhra Pradesh i det østlige Indien ud til Den Bengalske Bugt.
Det oplyser en officiel embedsmand, skriver det indiske nyhedsbureau ANI.
Dertil er omkring 25 blevet såret i ulykken.
Ulykken skete, da to passagertoge kolliderede i Vizianagaram-distriktet, som ligger i den sydlige del af Andhra Pradesh. Ifølge ANI blev et af togene derefter afsporet, og tre togvogne blev påvirket af ulykken.
Efterfølgende ankom et redningshold til stedet.
Togulykker er langt fra en sjældenhed på Indiens jernbanenet, der er blandt de største i verden.
I juni så delstaten Odisha, som er nabostat til Andhra Pradesh, den mest dødelige togulykke i Indien i over to årtier.
Her mistede 292 personer livet, og flere end 1000 kom til skade. Det skete, da et passagertog ramte et stillestående fragttog, kørte af skinnerne og ramte et andet passagertog, der var på vej i den modsatte retning.
Efterfølgende blev to ingeniører og en jernbane-tekniker anholdt for blandt andet forsømmelser i signal- og teleafdelingen.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker