Minister: 207 er døde ved ulykke i Victoriasøen
Mindst 207 har mistet livet i Victoriasøen ud for Tanzania, oplyser transportminister. Foto: Jackson Njehia/Reuters
Jackson Njehia/Reuters
Over 200 mennesker døde, da færgen "MV Nyerere" gik under i Victoriasøen torsdag.
Mens redningsarbejdere lørdag er lykkedes med at finde en enkelt overlevende fra en færgeulykke torsdag i Victoriasøen ud for Tanzania, vokser tragediens omfang.
Ifølge nyhedsbureauet AFP oplyser Tanzanias transportminister, at der er fundet 207 dødsofre for færgeulykken.
41 personer har ifølge transportministeren overlevet færgen "MV Nyereres" forlis.
Til nyhedsbureauet Reuters fortæller en af de overlevende, Charles Ngarima, at færgens forlis skete hurtigt.
- Færgen vendte rundt meget hurtigt og dækkede over os, siger Charles Ngarima til Reuters.
- Jeg var heldig. Jeg var i stand til at svømme under vandet, uden at vide hvor jeg svømmede hen. Mens jeg svømmede i sikkerhed, ramte jeg flere metalstænger, som ramte mig i ansigtet og baghovedet.
En anden overlevende, Jennifer Idhoze, fortæller, at de mange ofre skyldes en proppet færge.
- Jeg kunne hoppe fra færgen. Det er derfor, jeg overlevede, siger hun til Reuters.
Det er ikke sikkert, at redningsfolk har fundet det sidste offer. Færgen var ifølge overlevende og vidner overfyldt. Da færgens papirer og personale er blevet væk i ulykken, står det ikke klart, præcis hvor mange der var om bord.
De første estimater lød på over 300 personer ombord. Det vil i så fald efterlade flere personer, hvis skæbne myndighederne ikke har styr på.
Fire dykkere fandt lørdag en overlevende, der overlevede i færgens maskinrum.
Det er ikke klart, hvorfor båden sank. Men Tanzanias præsident, John Magufuli, har ifølge Reuters beordret de ansvarlige anholdt. Politiet har tilbageholdt skibets kaptajn, oplyste han fredag.
På land er de første kister til ofrene lørdag ankommet. De står nu ved siden af grædende pårørende, der venter på nyt. Fra deres plads kan de se ud på færgen, der ligger med bunden i vejret omkring 50 meter fra land.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker