Mistænkeligt brev sendt til præsident Obama
Den amerikanske præsident, Barack Obama, har onsdag modtaget et "mistænkeligt" brev.
Det amerikanske politiagentur Secret Service fortæller, at brevet blev opdaget under en rutinemæssig kontrol af posten uden for Det Hvide Hus.
Talsmanden fra Secret Service, Edwin Donovan, siger, at det blandt andet arbejder tæt sammen med det amerikanske forbundspoliti, FBI, for at finde frem til brevets afsender.
Hændelsen sker kort tid efter, at amerikanske myndigheder opsnappede et brev med giftstoffet ricin, der var tiltænkt den amerikanske senator Roger Wicker.
Brevet blev ligeledes opdaget ved et rutinecheck i et postcenter nær den amerikanske hovedstad, Washington.
Konvolutten var adresseret til republikanerens kontor i Senatsbygningen, men nåede aldrig frem til hverken bygningen eller kontoret.
Opdagelsen af det "mistænkelige" brev til Obama sker desuden i kølvandet på bombeeksplosionerne i Boston mandag, hvilket har kostet tre mennesker livet og såret mindst 176.
Episoden leder tankerne hen på de mystiske breve, som flere advokater og journalister modtog efter angrebene 11. september 2001.
Brevene dræbte fem mennesker og gjorde 17 andre syge.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned