Mistænkt anholdt for at sælge våben til Paris-gerningsmænd
I Stuttgart er en 34-årig mand mistænkt for at have solgt fire våben til gerningsmænd bag angrebene i Paris.
Tysk politi har i Stuttgart anholdt en 34-årig mand, som muligvis har solgt våben til gerningsmændene, der stod bag angrebene i Paris 13. november, hvor 130 mistede livet.
- Jeg kan bekræfte, at en mand er varetægtsfængslet. Han er mistænkt for at sælge våben, siger en talsmand for anklagemyndigheden i Baden-Württemberg.
Den tyske avis Bild skriver fredag, at manden er mistænkt for at sælge fire våben til gerningsmændene bag angrebene.
Den mistænkte blev anholdt torsdag.
Ifølge Bild blev fire våben solgt, to af modellen Kalasjnikov produceret i Kina og to af modellen Zastava M70 fra det tidligere Jugoslavien.
Angiveligt blev de 7. november solgt af manden over internettet til en køber af "arabisk herkomst".
Det skulle være sket på den skjulte del af internettet, som kaldes det dybe internet eller darknet. Her sælges våben, stoffer og andet, som ikke tåler dagens lys.
Fire e-mails er siden fundet på mandens smartphone, hvilket indikerer, at han var i kontakt med en "araber i Paris", skriver Bild.
Avisen tilføjer, at franske anklagere mener, at våbnene blev brugt under angrebene i Paris.
Under en ransagning i den mistænktes hus blev der fundet yderligere 16 våben.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker