Møde mellem Abbas og Netanyahu er udsat

Sidst i oktober skulle palæstinensernes præsident, Mahmoud Abbas, og Israels premierminister, Benjamin Netanyahu, mødes i Frankrig for at forberede et topmøde i Mellemøsten i slutningen af november.

Men det er ikke længere aktuelt.

Det planlagte møde skulle foregå i Paris, hvor præsident Nicolas Sarkozy havde inviteret de to ledere sammen med Egyptens præsident. Men forholdet mellem de to som følge af glippede fredsforhandlinger er for anstrengt.

- Der er enighed om at finde en ny dato for forberedelsesmødet, hedder det i en erklæring fra Netanyahus kontor.

- Vi leder efter en ny dato, der passer alle, men intet er endnu bestemt, siger en israelsk regeringskilde.

Palæstinensernes forhandlingsleder Saeb Erekat bekræfter over for Jerusalem Post at Paris-mødet er udsat, men har ikke kommenteret på årsagen.

Forholdet mellem palæstinenserne og Israel er blevet mere anspændt, efter at den israelske regering for nyligt gav grønt lys til at bygge flere boliger for bosættere i de besatte områder efter et 10 måneders byggestop.

/ritzau/Reuters/NTB

Det anspændte forhold mellem den israelske og den palæstinensiske leder gør, at et møde mellem de to i Paris sidst på måneden er lagt i graven på ubestemt tid.

Offentliggjort Sidst opdateret