Modstandere af vaccine angriber Slovakiets parlament
Der har været flere protester mod, at Slovakiets regering vil kræve coronapas flere steder i samfundet, blandt andet ved indkøb. Torsdag samlede demonstranter sig på grænsen til Tjekkiet og Ungarn for at lufte deres vrede. Her ved grænseovergangen Brodske-Lanzhot. Foto: Vaclav Salek/Ritzau Scanpix
Vaclav Salek/Ritzau Scanpix
Politiet affyrer tåregas for at forhindre flere hundrede demonstranter i at storme parlamentet i Bratislava.
Demonstranter, der er modstandere af vaccinationer mod covid-19, har fredag forsøgt at storme parlamentet i Slovakiets hovedstad, Bratislava.
Der er sammenstød med politiet ude foran parlamentet, rapporterer nyhedsbureauet dpa.
Politiet har brugt tåregas for at forhindre de flere hundrede demonstranter i at trænge ind i nationalforsamlingen.
En kvindelig betjent er såret under tumulterne. Det oplyser en ambulancetjeneste.
Demonstranter har råbt slagord som "vaccinefascisme", "Gestapo" og "Vi giver ikke op".
Protesterne er en reaktion på et udkast til en ny lov. Den vil blandt andet gøre det lettere for vaccinerede at handle i butikker ved at bruge et coronapas.
Den slovakiske regering håber på, at det vil få flere til at lade sig vaccinere.
- Vi griber til disse midler for at beskytte alle vore borgeres liv, også demonstranternes, siger premierminister Eduard Heger.
1,9 millioner slovakker ud af en befolkning på 5,5 millioner er fuldt vaccinerede. Det svarer til 34,9 procent ifølge Johns Hopkins University i USA.
Det giver landet en bundplacering i forhold til de øvrige EU-lande.
Flere partier i oppositionen har været modstandere eller udtrykt skepsis over for vaccinerne mod covid-19. Blandt dem er tidligere premierminister Robert Fico. Han har sagt, at han ikke selv vil lade sig vaccinere ifølge Reuters.
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker