Libyens tidligere leder Muammar Gaddafi blev morfar tirsdag, da hans datter, Aisha, fødte en datter på et hospital i Algier, hvor dele af Gaddafis familie er flygtet til.
- Aisha fødte en datter tidlig tirsdag morgen. Mor og datter har det godt, siger en algerisk regeringsembedsmand, der ikke vil have sit navn frem.
Tidligere på dagen bekræftede regeringskilder i Algier, at Gaddafis kone Safiya og hans to sønner, Mohammed og Hannibal, og Aisha har fået lov til at komme til Algeriet af "humanitære årsager".
- Vi har orienteret FN's generalsekretær, Ban Ki-moon, og oprørernes overgangsråd TNC om opholdet, siger Amar Belani, talsmand for Algeriets udenrigsministerium.
Da TNC mandag meddelte, at Gaddafi-familien var flygtet til Algeriet, sagde oprørernes justitsministertalsmand, Mohammed al-Allagya, at oprørerne vil bede regeringen i Algeriet om at få udleveret Gaddafi-familien.
- At redde Gaddafi-familien er ikke noget venligsindet handling, sagde talsmanden.
Samtidig tyder nye rygter på, at Gaddafi opholder sig i ørkenbyen Sabha, skriver britiske Sky News.
Ud over Sirte er Sabha et af de få steder i Libyen, hvor Gaddafi-styrkerne stadig holder stand mod oprørshæren.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker