Mudderskred begraver mexicansk landsby: 58 savnet
De to voldsomme storme, som har ramt Mexico de seneste dage, bliver ved at med at kræve dødsofre.
Onsdag blev adskillige boliger i bjerglandsbyen La Pintada begravet under store mængder jord, der havde løsnet sig efter de seneste dages enorme regnskyl.
58 personer savnes efter mudderskreddet, der fandt sted i den sydvestlige delstat Guerrero. Landsbyen ligger vest for feriestedet Acapulco, der er hårdt ramt af uvejret.
- I øjeblikket ved vi ikke med sikkerhed, hvor mange personer, der er fanget under mudderet, siger Mexicos præsident, Enrique Pena Nieto, om den seneste tragedie.
Mindst 20 boliger i landsbyen er knust af mudderet, og redningsmandskab har fundet 15 lig. I forvejen var mindst 80 personer omkommet i uvejret.
Indtil videre er det lykkedes at evakuere 280 af landsbyens omkring 400 indbyggere, siger Pena Nieto.
Det anslås, at i alt 220.000 mennesker over hele Mexico på en eller anden måde er blevet ramt af uvejret.
I Acapulco er militæret med fly i gang med evakuere tusindvis af turister, som ønsker at komme væk fra det kaos, som hersker i byen efter flere dages voldsom regn. Mange veje, broer og bygninger er ødelagt af oversvømmelserne.
De to hovedveje, der forbinder Acapulco med Mexico City, er ikke farbare på grund af mudderskred. Myndighederne håber at kunne åbne vejene fredag.
Forretningsgaderne i Acapulco er plaget af masseplyndringer, og marinesoldater er sat ind for bevogte butikker og supermarkeder.
TV viser billeder af folk, der vandrer gennem de oversvømmede gader med stjålne fjernsyn, fødevarer og endda frysere i favnen.
- Folk er desperate. Men flere styrker fra hæren og flåden er ankommet, siger byens borgmester, Luis Walton.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned