Mulig pulverpakke udløser alarm ved britisk parlament
Mistænkelig pakke fik britisk politi til at afspærre del af parlamentet, men alarmen kunne hurtigt afblæses.
En mistænkelig pakke udløste torsdag eftermiddag alarm i det britiske parlament, hvor politiet måtte tilkaldes for at undersøge indholdet nærmere.
En journalist fra avisen The Times oplyser på Twitter, at der blev fundet hvidt pulver i en forsendelse til et medlem af det britiske overhus.
Hverken politiet eller overhusets talsmand ville umiddelbart bekræfte oplysningen om pulver.
Ingen er blevet syge eller kommet til skade, siger britisk politi, som ifølge nyhedsbureauet AFP brugte halvanden time på at undersøge pakken, inden de afblæste alarmen.
En talsmand for politiet siger, at pakken blev indleveret til parlamentsbygningen omkring klokken 12.30 lokal tid (13.30 dansk tid).
- Det er afsluttet. Efterforskningen viste, at der ikke var nogen sikkerhedstrussel, så de afspærrede områder blev genåbnet, siger en talsmand for overhuset til AFP.
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker