I detaljer har massemorderen fra anklagebænken i Olso Byret beskrevet, hvordan han planlagde og udførte drabene på 77 mennesker i Norges hovedstad samt på øen Utøya i juli sidste år.
Men for Norges muslimer har Breiviks rædselsberetninger fået en ekstra dimension: Breivik har fra anklagebænken fortalt, at han med sine massedrab ville fordrive muslimer fra Norge, som Breivik mener udelukkende skal bosættes af etnisk "rene" nordmænd.
- Han er ond. Rendyrket ondskab. En robot, siger Sihen Naidja, som er en de mange muslimer i det skandinaviske land.
- Jeg tror og håber, at han er alene. De fleste nordmænd tænker slet ikke ligesom ham, tilføjer hun.
33-årige Breivik sagde blandt andet følgende fra retssalen i Oslo tirsdag:
- De muslimske enklaver i Europa vil vokse aggressivt ligesom kræft, indtil de en dag udgør en dominerende magt.
Udtalelser som disse gør dybt indtryk på det muslimske Norge.
- Vi er så kede af at høre de ting, han siger. Muslimer er ikke aggressive, fortæller en anden af Norges muslimer Mohammed Naji.
Efter at Breivik i flere dage har fået mikrofontid fra retssalen i Oslo, frygter Mohammed Naji, at andre kan blive inspireret til at udføre en lignende massakre.
Andre insisterer dog på, at Breiviks detaljerede forklaringer kan være gavnlige i sidste ende.
- Det kan vise folk, at den her form for retorik er meget, meget farlig. Det er et "wake-up call", og jeg tror, at mange vil dæmpe den måde, de taler om de her ting på fremover, siger Basim Gozlan, som driver den norske hjemmeside www.islam.no.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde