Myanmar-medie: Udenlandsk journalist anholdt i lufthavn
En japansk freelance-journalist blev i april anholdt i sit hjem i Yangon og beskyld for at sprede "falske nyheder". Han er siden blevet udvist. Her ses han efter ankomsten til en lufthavn i Japan 14. maj. Mandag blev en amerikansk redaktør af et medie i Myanmar tilbageholdt, før han skulle med et fly til Malaysia. Foto: Yasushi Kanno/Ritzau Scanpix
Yasushi Kanno/Ritzau Scanpix
Amerikansk redaktør er den fjerde udenlandske journalist, der er anholdt i Myanmar under nyt militærstyre.
En amerikansk redaktør af et nyhedsmedie i det militærstyrede Myanmar blev mandag tilbageholdt, da han forsøgte at komme på et fly ud af landet.
Det oplyser hans arbejdsgiver, Frontier Myanmar, ifølge nyhedsbureauet Reuters.
Den 37-årige Danny Fenster er den fjerde udenlandske journalist, der bliver anholdt, siden militæret i Myanmar overtog magten i landet ved et kup i februar.
Frontier Myanmar oplyser, at Danny Fenster er overført til et fængsel i Yangon og tilføjer, at det er uvist, hvorfor han er tilbageholdt.
- Vi ved ikke, hvorfor Danny blev tilbageholdt og har ikke været i stand til kontakte han, oplyser mediet.
Frontier Myanmar er ifølge Reuters et af landets førende uafhængige medier.
Danny Fenster blev tilbageholdt i den internationale terminal i lufthavnen i Yangon, hvorfra han skulle med et fly til Malaysia.
Reuters har forgæves forsøgt at få en talsmand for militærstyret til at kaste lys over sagen.
- Vi er bekymret for hans velbefindende og vil have ham løsladt omgående. Vores prioritet er nu at sikre, at han ikke er i fare og give ham den hjælp, han har brug for, siger Frontier Myanmar.
Den amerikanske ambassade i Yangon vil over for Reuters ikke oplyse, hvor meget kendskab den har til sagen.
Myanmar har været præget af uroligheder, siden militæret væltede den demokratisk valgte regering 1. februar. Militæret begrundede magtovertagelse med, at der var begået fusk ved et valg tre måneder tidligere.
Kuppet har udløst folkelige protester og arbejdsnedlæggelser over hele landet. Militæret har haft svært ved at få styr på urolighederne, til trods for dets brug af våben og tilbageholdelse af tusindvis af mennesker.
Mange lokale journalister er blevet anholdt og sigtet for at opildne til optøjer.
Desuden er tre udenlandske mediefolk ud over Danny Fenster blevet anholdt. To er siden blevet udvist, mens den tredje fortsat er fængslet.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned