Myanmars Suu Kyi vil twitte på fri fod

Myanmars oppositionsleder, Aung San Suu Kyi, vil begynde at bruge Twitter til at kommunikere med folk i hele verden. Hun vil tage det sociale medie i brug, når hun kommer ud af husarresten, siger hendes advokat mandag.

Suu Kyi, hvis nuværende husarrest udløber i næste måned, har været i husarrest i sit hjem ved søbredden i Yangon uden adgang til internet siden 2003, længe inden den populære mikroblog blev opfundet.

- Daw Aung San Suu Kyi har sagt til mig, at hun vil have en Twitterkonto for at tale og diskutere med verdens teenagere, siger hendes advokat, Nyan Win, efter at have besøgt nobelprisvinderen. Daw er et udtryk for respekt i Myanmar, tidligere kendt som Burma.

- Hun sagde, at hun ville snakke med de unge, ligesom hun ønsker at kende deres holdninger til politiske, sociale og økonomiske emner. Hun siger, at hun kan være i daglig kontakt med dem, hvis hun har en sådan konto.

Suu Kyi vil efter planen blive frigivet 13. november nogle få dage efter, at landet, der er styret af en militærjunta, holder det første valg i 20 år. Der er dog en vis bekymring for, at generalerne finder på nye undskyldninger for at fortsætte med at holde hende låst inde.

Det demokratiske ikons parti vandt det seneste valg i 1990, men fik aldrig lov til at tage magten. Og en række beslutninger om indespærring har betydet, at hun har tilbragt det meste af to årtier med at være spærret inde.

Myanmar har været regeret af militæret siden 1962, og kritikere hævder, at valget er en paradeforestilling, der har til formål at give juntaens regime et skær af legitimitet.

/ritzau/AFP

Om kort tid vil Myanmars oppositionsleder, Aung San Suu Kyi, måske blive frigivet efter 20 års indespærring.

Offentliggjort Sidst opdateret