Nabostrid skyld i afbud til Grand Prix

De to lande har længe været i konflikt over enklaven Nagorno-Karabakh, der på trods af beliggenheden i Aserbajdsjan hovedsageligt befolkes af armeniere.

De aserbajdsjanske myndigheder har ellers garanteret alle deltageres sikkerhed, men for nylig sagde den aserbajdsjanske præsident i tv, at armenierne er aserbajdsjanernes fjende nummer et, hedder det i en erklæring fra armensk stats-tv.

- Der er ingen logik i at sende en deltager til et land, hvor han vil blide mødt som en fjende, lyder det fra armensk tv.

Organisatorerne af den internationale sangkonkurrence er kede af beslutningen:

- Vi er oprigtigt skuffede over Armeniens beslutning om at trække sig fra dette års konkurrence, siger Jon Ola Sand, der er chef for sammenslutningen af europæiske tv- og radiostationer EBU.

En gruppe armenske sangere, heriblandt dem, der planlægger at deltage i den nationale konkurrence før den internationale sagde i sidste måned, at de ikke ville rejse til Asejbajdjan.

Armenien har tidligere beskyldt aserbajdsjanske snigskytter for at stå bag drabet på en armensk soldat ved fronten nær Nagorno-Karabakh.

Armenske styrker erobrede Nagorno-Karabakh fra Aserbajdsjan efter Sovjetunionens sammenbrud.

En våbenhvile blev indgået i 1994 efter konflikten, der kostede 30.000 mennesker livet, men spændingerne fortsætter med at påvirke forholdet mellem landene.

/ritzau/Reuters

Armenien har trukket sig fra det internationale Melodi Grand Prix, der i år afholdes i Aserbajdsjans hovedstad Baku.

Offentliggjort Sidst opdateret