Nato beskyldes for at være aktiv deltager i krigen i Ukraine

Formanden for Ruslands sikkerhedsråd, Nikolaj Patrusjev, er en af Ruslands præsident, Vladimir Putins, nærmeste allierede. (Arkivfoto). Foto: Sputnik/Reuters

Formand for Ruslands sikkerhedsråd og Putins højre hånd kalder Natos historie blodig og anklager Nato for at være aktivt involveret i angreb mod russiske mål.

Offentliggjort Sidst opdateret

Nato er en aktiv deltager i krigen i Ukraine og involveret i angrebene mod russiske territorier.

Sådan lyder det fra formanden for Ruslands sikkerhedsråd, Nikolaj Patrusjev, i et interview med den russiske avis Argumenty i Fakty i anledning af 75-året for Natos grundlæggelse den 4. april 1949. Det skriver det russiske nyhedsbureau Tass.

Nikolaj Patrusjev er en af de nærmeste allierede til Ruslands præsident, Vladimir Putin, der i februar 2022 beordrede det russiske angreb på Ukraine.

Siden har krigen raset i Ukraine, og titusindvis af mennesker er blevet dræbt.

Nikolaj Patrusjev siger også, at europæiske lande opildner til russofobi - altså frygt for russere:

- Den indbildte russiske trussel er blevet det vigtigste element i de europæiske myndigheders politik, som på den måde forsøger at aflede folks opmærksomhed fra de voksende indenrigspolitiske og økonomiske problemer.

Ifølge Patrusjev er Nato kontrolleret af USA, som bruger forsvarsalliancen til at have en militær tilstedeværelse i Europa.

- Man skal kende Natos blodige historie for at forstå alliancens natur som en årelang kilde til fare, krise og konflikt, siger han ifølge Tass.

Ligesom sin præsident mener han, at de vestlige landes mål er at ødelægge Rusland. Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

- Svækkelsen af vores land som en økonomisk og politisk konkurrent, og fjernelsen af vores land fra det politiske verdenskort gennem opsplitning, er de langsigtede strategiske mål for Washington, London og de andre lande i det kollektive Vesten, siger Nikolaj Patrusjev.

Men der er altså ikke tale om en ny påstand. Den blev afvist for lidt over et år siden af USA's præsident, Joe Biden, under hans tale i Polens hovedstad, Warszawa.

- USA og de europæiske nationer forsøger ikke at kontrollere eller ødelægge Rusland. Og Vesten planlagde ikke at angribe Rusland, sagde Joe Biden, i anledning af at der var gået et år, siden Rusland invaderede Ukraine.

Det fremgår af den officielle hjemmeside for Det Hvide Hus.

For under en måned siden lød det fra Vladimir Putin, at det kan føre til randen af Tredje Verdenskrig, hvis der kommer vestlige tropper i Ukraine.

Rusland invaderede Ukraine i februar 2022, og siden har der været krig i Ukraine. Titusinder af mennesker er blevet dræbt. (Arkivfoto). Foto: Efrem Lukatsky/Ritzau Scanpix

Den udtalelse kom, efter at han havde erklæret sin sejr ved det russiske præsidentvalg ifølge Reuters.

Nato blev dannet i 1949 som en politisk og militær alliance mellem 12 lande som en sikkerhed mod det daværende Sovjetunionen. Danmark var blandt de stiftende lande.

Siden dengang er yderligere 20 lande blevet en del af Nato. Senest blev Finland medlem i 2023 og Sverige i 2024.

/ritzau/

Nikolaj Patrusjev

* Nikolaj Patrusjev har været formand for Ruslands sikkerhedsråd siden 2008.

* Han har kendt Ruslands præsident, Vladimir Putin, siden 1970'erne, hvor de begge var i sikkerhedstjenesten KGB i Leningrad - vores dages Sankt Petersborg.

* Efter at Putin stoppede i 1999 som chef for sikkerhedstjenesten FSB, der afløste KGB, overtog Patrusjev chefposten indtil 2008.

Kilder: The Washington Post og Wikipedia.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu