Op mod 70 tankbiler, der kører brændstof for Nato fra Pakistan til Afghanistan, er inden for få dage blev angrebet og sat i brand af talibanoprørere, og pakistanske chauffører er bange og frygter for deres liv.
Mindst fire personer er blevet dræbt under angrebene, og adskillige blevet såret siden fredag.
- Vore chauffører bliver dræbt. Nu kæmper vi for at redde vore liv. Vi er meget sårbare over for talibanernes angreb, siger Shakirullah Afridi, der er leder for chaufførernes fagforening.
Pakistan har i flere dage lukket den vigtigste hovedvej mellem den pakistanske by Quetta og den afghanske hovedstad, Kabul, i vrede over, at Nato-helikoptere har krydset grænsen til Pakistan og dræbt civile under angreb på talibanoprørernes stillinger.
I alt venter cirka 6500 lastbiler med forsyninger i Pakistan på at komme af sted til Afghanistan, de fleste et stykke fra grænsen. Men 200 tankbiler venter ved grænseovergangen Torkham i det nordvestlige Pakistan, og her er risikoen størst for talibanangreb.
Efter at talibanoprørere satte 20 tankbiler i brand i den pakistanske hovedstad, Islamabad, mandag, hævder byens politichef, at det er Natos opgave at skabe sikkerhed for chaufførerne og lastbilerne.
- Det er helt enkelt ikke muligt at skabe sikkerhed for tusinder af lastbiler og containere, siger politichefen.
Repræsentanter for Taliban har advaret om, at oprørsgruppen vil fortsætte angrebene på lastbilerne, der forsyner godt 150.000 udenlandske soldater i Afghanistan.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned