USA, Nato og Rusland bør forbinde deres missilforsvarssystemer "på et passende tidspunkt".
Det siger Natos generalsekretær, Anders Fogh Rasmussen.
Samtidig er Nato parat til at drøfte det forslag, som Ruslands præsident, Dmitrij Medvedev, har fremsat om en nyt europæisk-atlantisk sikkerhedsarrangement.
- Jeg mener, at en Nato-Rusland-dialog kan give reel værdi. Vi må alle sigte efter en europæisk-atlantisk sikkerhedsarkitektur, hvor Rusland kan se sig afspejlet, siger Fogh i en tale om forholdet mellem Nato og Rusland fredag.
Meldingen kommer dagen efter, at USA meddelte, at planen om et missilskjold i Polen og Tjekkiet er droppet.
USA vil i stedet for missilskjoldet bruge det, som den amerikanske præsident, Barack Obama, kalder mere moderne teknologi. Det gælder blandt andet missilsystemer på skibe.
Men Medvedev afviser et "ufærdigt" kompromis om missilforsvaret.
- Hvis vores partnere vil lytte til vores bekymringer, så vil vi også være lydhøre over for deres, siger den russiske præsident i et interview.
- Det betyder ingen kompromiser og ingen forenklede aftaler, tilføjer han.
Obama mødes onsdag med Medvedev i forbindelse med FN's Generalforsamling i New York.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker