Natos generalsekretær frygter krig i Ukraine i årevis endnu
Nato støtter Ukraine i forsvaret mod Rusland, men er ikke en del af konflikten, understreger Jens Stoltenberg.
Nato-landene må forberede sig på, at krigen i Ukraine kan vare i flere år.
Det siger generalsekretær i Nato Jens Stoltenberg i et interview med den tyske avis Bild am Sonntag.
- Vi må forberede os på, at det kan tage år. Vi må ikke stoppe med at støtte Ukraine, siger han.
- Også selv om prisen er høj, ikke bare på grund af militær støtte, men også på grund af stigende energi- og fødevarepriser.
På et Nato-topmøde i Madrid senere i juni ventes Nato-landene at blive enige om en hjælpepakke til Ukraine. Den skal hjælpe landet med at gå fra våben fra sovjettiden til standardudstyr fra Nato, fortalte Stoltenberg tidligere på ugen ifølge nyhedsbureauet Reuters.
I interviewet med Bild am Sonntag understreger Jens Stoltenberg endnu en gang, at Nato ikke er en del af konflikten.
- Nato vil fortsat støtte Ukraine i dets selvforsvar, men er ikke en del af konflikten. Vi hjælper landet, men vi vil ikke sende Nato-styrker til Ukraine, fastslår han.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde