Nedlukning af staten

Offentliggjort Sidst opdateret

* USA's Kongres forlængede i weekenden budgettet med 45 dage. Den nye deadline for at få vedtaget en finanslov for næste budgetår er derfor 17. november.

* Hvis det ikke lykkes at lande en aftale inden da, styrer USA igen mod en nedlukning af staten.

* Det vil i givet fald betyde, at 850.000 statsansatte bliver sendt hjem uden løn.

* De mest essentielle erhverv vil stadig blive varetaget, dog uden at de statsansatte vil få udbetalt løn. Ved tidligere nedlukninger har blandt andet flyledere, grænsevagter og ansatte på hospitaler fortsat været i arbejde.

* USA's økonomi bliver også ramt, hvis nedlukningen bliver en realitet og varer lang tid. Goldman Sachs' økonomer vurderer, at landets bruttonationalprodukt vil falde med 0,2 procentpoint for hver uge staten er nedlukket.

* Kreditvurderingsinstitutterne Moody's og Fitch advarer om, at en nedlukning kan forværre USA's kreditværdighed. Det vil gøre det dyrere for den amerikanske stat at optage lån, da renten for disse lån vil stige.

Kilder: AFP, Reuters og AP.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.