Nepal: Antallet af dødsofre efter jordskælv runder 7000
Dødstallet har rundet 7000 og vil blive ved med at stige efter jordskælvet i Nepal, siger officiel talsmand.
Antallet af dødsofre efter det voldsomme jordskælv, der ramte Nepal for otte dage siden, fortsætter med at stige, efterhånden som landets myndigheder får overblik over situationen.
Ifølge de nepalesiske myndigheder er dødstallet nu oppe på 7040.
- Men tallet vil blive ved med at stige, lyder det fra en talsmand for de nepalesiske myndighederne søndag.
Mere end 14.000 mennesker blev kvæstet i forbindelse med jordskælvet, som ramte Nepal lørdag 25. april klokken 11.56.
Skælvets epicenter lå 77 kilometer nordvest for hovedstaden Kathmandu, men har spredt ødelæggelser i et stort område. I nabolandene Indien og Kina har flere end 100 mennesker mistet livet.
Jordskælvet blev målt til 7,8 og er det kraftigste i landet siden 1934, hvor Nepal-Bihar-skælvet målte 8,0.
De nepalesiske myndigheder har meldt ud, at håbet om at finde flere overlevende i ruinerne er så godt som slukket. Indsatsen er derfor nu koncentreret om nødhjælp til de overlevende.
Lørdag kom det frem, at Udenrigsministeriets Borgerservice har haft kontakt med alle personerne på listen over danskere, der befinder sig i Nepal.
Ud af de cirka 550 danskere, der stod på Udenrigsministeriets liste, har man kun været i kontakt med en, som har været indlagt på hospitalet.
Omkring 1000 EU-borgere - primært turister - savnes fortsat i Nepal.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned