Netanyahu vil deportere tusindvis af eritreere efter gadekampe
Bølgerne gik højt i Tel Aviv i weekenden, og det kan betyde, at tusindvis af eritreere nu deporteres. Foto: Jack Guez/Ritzau Scanpix
Der har været et kæmpeslagsmål i Tel Aviv mellem asylansøgere fra Eritrea. De asylansøgere, der støtter regimet i Eritrea, vil regeringen deportere.
Ritzau RitzauFrank Jørgensen/ritzau/
OffentliggjortSidst opdateret
Israelsk politi slikker sine sår efter blodige gadekampe med eritreere i storbyen Tel Aviv i weekenden.
Da stødte tilhængere og modstandere af regimet i Eritrea sammen. Det blev en blodig omgang - både for eritreere og politiet.
Jerusalem Post skriver, at 160 blev såret.
Politiet siger, at 49 betjente blev såret. Det er ikke umiddelbart klart, om de er regnet med i de 160.
På et tidspunkt var politiet så presset, at betjente brugte chokgranater og skød med skarpt for at komme væk fra de rasende eritreere, der med blandt andet metalstænger bankede løs på hinanden.
Annonce
Nogle brugte også flasker og sten som våben.
Lokale forretninger blev plyndret, indbyggere kunne ikke komme ud af deres hjem, og offentlig ejendom blev ødelagt.
Sammenstødene sent lørdag kom under en kulturfestival, som Eritreas ambassade i Tel Aviv arrangerede.
Modstandere af regimet mødte op for at stoppe den.
Der har også været episoder med sammenstød blandt eritreere i blandt andet Sverige, Norge, Tyskland og Canada.
I Israel vil premierminister Benjamin Netanyahu ikke finde sig i det. Han griber efter de mere grove redskaber i den politiske værktøjskasse.
Hans regering har holdt møde om situationen, og efterfølgende har han erklæret, at regeringen nu vil drøfte situationen nærmere og finde konkrete løsninger, skriver lokale medier.
- En rød linje er krydset.
- På et ekstraordinært ministermøde har vi bedt om, at der træffes nogle hurtige foranstaltninger. Det gælder også udvisning af tusindvis af regimetilhængere, som har deltaget i disse uroligheder, hedder det ifølge AFP i en erklæring.
Det var tilhængere og modstandere af regimet i Eritrea, der stødte sammen. Det blev så voldsomt, at politiet måtte gribe ind med chokgranater og skarpe skud. Foto: Ohad Zwigenberg/Ritzau Scanpix
- De kan selvfølgelig ikke påberåbe sig flygtningestatus. De støtter dette regime. Hvis de støtter det så meget, kan de vende tilbage til det land, de kommer fra.
Annonce
- Uroligheder, blodsudgydelser - det er lovløshed, vi ikke kan acceptere.
Der er forskellige oplysninger om, hvor mange eritreere der er i Israel.
AFP skriver om 17.850 asylansøgere, mens Jerusalem Post skriver 25.000.
De israelske myndigheder regner det store flertal af dem for illegale indvandrere. De kom til Israel inden 2014 via den egyptiske Sinai-ørken.
Men Israel fik stoppet det meste af den trafik, da der i 2014 blev bygget et hegn for at blokere for illegale migranter.
Forholdet mellem Israel og Eritrea er anstrengt, skriver avisen Yedioth Aharonot.
Der var også eritreere på gaderne andre steder end i Tel Aviv i lørdags. Her er det i Toronto i Canada, hvor tilhængere af regimet i Eritrea demonstrerer. Foto: Stringer/Reuters
Israel har ikke udpeget en ambassadør til landet på Afrikas Horn, og Israels ambassadebygning i Eritreas hovedstad, Asmara, har siden 2020 stået tom.
Internationalt stemmer Eritrea imod Israel, herunder i organisationer i FN.
Eritrea har haft ambassade i Israel siden 2004. Men der er ingen officiel ambassadør på ambassaden i Tel Aviv.
Det er i stedet en laverestående diplomat, der varetager ambassadens og Eritreas interesser.
Annonce
Forud for kulturfestivalen lørdag aften havde ambassaden anmodet de israelske myndigheder om tilladelse til at afholde arrangementet, der skulle samle penge ind til regimet i Asmara.
Ambassaden anmodede også om, at Israel sørgede for arrangementets sikkerhed, skriver Yedioth Aharonot.
/ritzau/
Kort om Eritrea
* Eritrea ligger på Afrikas Horn og har omkring 6,2 millioner indbyggere.
* Præsident Isaias Afewerki har siden 1993 styret Eritrea. Det er et diktatur med kun et parti.
* Eritrea har meget begrænset ytringsfrihed og pressefrihed.
* Det er et af verdens mest isolerede lande. Menneskerettigheder overholdes ikke, og der er en ringe økonomisk udvikling.
* Noget af det, der får mange unge indbyggere til at forlade landet, er systemet med værnepligt. Det er et system, hvor unge indkaldes som gratis arbejdskraft - altså ikke kun som soldater i militæret.
Kilder: BBC, AFP og dpa
/ritzau/
I Bergen i Norge blev der også meldt om problemer ved demonstrationer med eritreere lørdag. Det norske nyhedsbureau NTB skriver, at fem personer blev anholdt. Foto: Tuva Aserud/Ritzau Scanpix
Israels premierminister, Benjamin Netanyahu, skruer bissen på over for asylansøgere fra Eritrea. Hvis de demonstrerer til fordel for regimet i deres hjemland i Tel Aviv, er der ingen grund til, at de skal søge om beskyttelse fra regimet i Israel, siger han. (Arkivfoto). Foto: Pool/Reuters
Seneste artikler
Christian Jensen gav hug til Lars Boje og hyldede anonyme kilder
Ny streetbasketbane åbnet i Nakskov
Lokale folkeskoler blandt landets mest fagligt udfordrede
Stopper efter 140 år: - Vi kan ikke betale købmanden med traditioner
Byggerådgiver købte mellemnavnet "awesome" efter festival
Mest læste artikler
Bar lukker: - Tiden er kommet til at sige farvel
Indisk milliardær forpagter ikonisk kro
Dronning Mary deltager i afsløring på Lolland
Shelter brændt ned: Politiet efterforsker som brandstiftelse
De flyttede fra København til Lolland – og vil aldrig væk igen