Byggeriet af nye boliger til de israelske bosættere fortsætter.
Det fastslår Israels premierminister, Benjamin Netanyahu, midt under en voksende diplomatisk krise med USA om sagen.
- Byggeriet vil fortsætte i Jerusalem, som det har gjort i de seneste 42 år, siger han med henvisning til Israels indlemmelse af det overvejende arabiske Østjerusalem i 1967, der ikke anerkendes internationalt.
Både USA og EU har fordømt de israelske planer om at bygge 1600 nye bosætterhuse i Østjerusalem.
EU's udenrigschef, Catherine Ashton, siger, at Israels beslutning om byggeriet er gift for planerne om indirekte forhandlinger mellem israelere og palæstinensere.
- De seneste israelske beslutninger om at bygge nye huse i Østjerusalem truer og undergraver den forsøgsvise aftale om at indlede forhandlinger, sagde hun mandag i Kairo, hvor hun taler til medlemmer af Den Arabiske Liga.
- EU's holdning til bosættelser er klar. Bosættelser er ulovlige, er en hindring for fred og truer med at gøre en tostatsløsning umulig, fastslår Ashton.
Hun fortsætter i denne uge sin Mellemøst-rundrejse, der også omfatter Israel og de palæstinensiske områder.
Meddelelsen om det ny byggeri kom i sidste uge, hvor USA's vicepræsident, Joe Biden, var på besøg i Mellemøsten i et forsøg på at få gang i nye fredsforhandlinger.
USA's udenrigsminister, Hillary Clinton, betegnede tidspunktet for Israels offentliggørelse af planen - mens Biden var i Israel - som "fornærmende" for de amerikanske bestræbelser.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde