New Mexico siger ja til homoægteskaber
Højesteret i delstaten New Mexico i USA har torsdag enstemmigt besluttet, at det for fremtiden skal være fuldt lovligt for to personer af samme køn at gifte sig.
Domstolen i Santa Fe har taget beslutningen på anmodning fra de lokale myndigheder og menneskerettighedsorganisationer.
Kendelsen gør New Mexico til den 17. amerikanske stat, der legaliserer homoægteskaber. Guvernørerne i Hawaii og Illinois vedtog samme beslutning i sidste måned.
- At nægte personer af samme køn at gifte sig og dermed fratage dem og deres familier de rettigheder, den beskyttelse og det ansvar, der er i ægteskabet overtræder den lighed, der er påkrævet af beskyttelsesklausulen i New Mexicos forfatning, siger dommer Edward Chavez.
Beslutningen fremhæver de juridiske og sociale skift, USA har gennemgået de seneste år. Meningsmålinger har vist en øget offentlig tilslutning til homoægteskaber.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker