Politichefen i New York sender ekstra mange betjente på gaden som følge af den ny trussel, der er konstateret forud for søndagens markering af 10-års-dagen for terrorangrebet mod New York og Washington.
Antallet af politipatruljer er øget med en tredjedel, siger politikommissær Raymond Kelly på en pressekonference.
Betjentene skal arbejde 12-timers skift i stedet for de sædvanlige otte timer, har flere bombehunde med sig og vil især holde øje med broer, tunneler og andre trafikale knudepunkter, skriver New York Post.
Der vil også blive etableret kontrolposter, hvor politiet har mulighed for at kontrollere biler, ligesom et antal politikøretøjer vil blive udstyret med kameraer, der kan skanne nummerplader på forbipasserende biler.
Politiet vil i højere grad undersøge parkeringsanlæg og lignende steder, og af frygt for mulige bilbomber bliver ulovligt parkerede biler taget med af politiets kranvogne, siger politikommissær Kelly.
Ministeriet for indenlandsk sikkerhed erklærede torsdag aften, at det har oplysninger om en "specifik og troværdig men ubekræftet trussel".
Kilder siger til Fox News, at politiet jagter tre personer, der kan være på vej til USA eller som er rejst ind i landet for nylig.
Ifølge tv-stationens oplysninger omfatter truslen muligvis bilbomber og vil være rettet mod New York eller Washington.
Foreløbig har USA ikke øget den nationale trusselsvurdering, men det var torsdag aften lokal tid under overvejelse, skriver flere medier.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker