Kirkeklokkerne lød over hele New Zealand, da landets borgere tirsdag mindedes ofrene for jordskælvet i Christchurch for en uge siden.
Det skete klokken 12.51 lokal tid, hvor jordskælvet jævnede dele af Christchurch med jorden for præcis en uge siden.
- Dette er et meget dystert øjeblik for os, men det er fra dette øjeblik, vi vil påbegynde genopbygningen, sagde premierminister John Key, der deltog i en ceremoni foran den halvt sammenstyrtede katedral i Christchurch.
Politiet tror, at det endelige dødstal vil ende på omkring 240. Foreløbig er 154 konstateret omkommet efter jordskælvet, der blev målt til 6,3 på Richter-skalaen.
Der er tale om det mest dødelige jordskælv i New Zealand siden 1931, hvor byen Napier blev lagt i grus, og 256 mistede livet.
600 redningsfolk er fortsat i gang med at gennemsøge de sammenstyrtede huse i Christchurch, der er en by på størrelse med Aarhus.
Der blev afholdt gudstjenester i landets katolske og anglikanske kirker, og folk blev opfordret til at holde to minutters stilhed for at vise solidaritet med Christchurchs indbyggere.
Hundredvis af mennesker var mødt op til en mindeceremoni på trapperne foran landets parlament i Wellington, og der blev flaget på halv på offentlige bygninger.
Christchurch blev 4. september sidste år ramt af et jordskælv, der blev målt til 7,0 på Richter-skalaen, hvor skaderne imidlertid var begrænsede. Siden har byen oplevet 5000 efterskælv.
Det seneste blev registreret tirsdag morgen og havde en styrke på 4,3 på Richter-skalaen. De mange efterskælv gør det farligt for redningsarbejdere at arbejde i beskadigede bygninger.
/ritzau/dpa
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker