Nigeria fyrer 16.000 strejkende læger i ebola-skandale
Nigerias præsident, Goodluck Jonathan, har trodset advarsler fra sundhedsorganisationen WHO og fyret omkring 16.000 strejkende læger, der kræver bedre arbejdsvilkår og højere løn.
De strejkende læger vil ikke vende tilbage til deres arbejde, før forholdene forbedres, og det skader arbejdet med at standse udbredelsen af den dødelige sygdom Ebola, som hærger flere vestafrikanske lande.
Fredag blev endnu et ebola-tilfælde bekræftet i Nigeria, så Afrikas folkerigeste land nu i alt har 11 smittede indbyggere. Indtil videre er tre personer omkommet, mens 169 er under overvågning, oplyser sundhedsministeriet.
Sundhedsministeriet vil nu "foretage interne ordninger for at få alternative læger til at tage sig af patienterne", siger ministeriets talsmand, Isiaka Yusuf.
WHO har tidligere udtalt, at "en massiv styrkelse af den internationale reaktion" på ebola-truslen er nødvendig for at få udbruddet under kontrol.
Ifølge de nyeste tal er knap 1100 personer omkommet som følge af ebola i Nigeria, Guinea, Liberia og Sierra Leone.
Ebola forårsager massive blødninger og har en dødelighed på 90 procent. Den overføres via blod og andre kropsvæsker, og derfor er det kun folk, der har været i tæt kontakt med smittede, der er i risiko for selv at blive smittet.
/ritzau/dpa
Seneste artikler
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Grønt initiativ åbner i dag
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker