Nigerias vicepræsident, Goodluck Jonathan, har givet hæren ordre til at rykke ind i byen Jos for at genoprette roen efter voldsomme sammenstød mellem muslimske og kristne grupper.
- Lige nu er militæret rykket ind sammen med politiet for at normalisere situationen, siger vicepræsidentens nationale sikkerhedsrådgiver.
En præst i den største moské i Jos siger, at man frem til tirsdag eftermiddag har taget imod 192 dræbte, der skal begraves.
- Vi modtog i morges 156 lig og endnu 36 andre i eftermiddag, og sammenlagt har vi 192 døde, siger han til nyhedsbureauet AFP.
Politiet i delstaten Plateau i det centrale Nigeria, hvor byen Jos ligger, har indført 24 timers udgangsforbud. Det er et forsøg på at undgå en gentagelse af urolighederne i 2008, hvor hundredvis af personer blev dræbt i den værste bølge af vold mellem kristne og muslimske grupper i årevis.
Indbyggerne i Jos, der er Nigerias tiendestørste by, meldte tidligere på dagen om sporadiske skyderier og brand i adskillige huse. Men volden har tilsyneladende ikke bredt sig uden for byen.
En politimand oplyser, at volden er taget af, siden myndighederne indførte udgangsforbud.
Nigeria er Afrikas folkerigeste land. Religiøst er landet ligeligt delt mellem kristne og muslimer.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned