Nobelpris til tre briter vækker håb om mere ny elektronik
Tre britiske forskere deler årets nobelpris i fysik.
Foto: AP/Anders Wiklund
AP/Anders Wiklund
Nobelprisen i fysik deles mellem tre britiske forskere, som har gjort opdagelse inden for topologi.
Tre britiske forskere deler årets nobelpris i fysik for deres forskning inden for topologi.
Det oplyser generalsekretæren for nobelpriskomitéen i fysik på et pressemøde på Kungliga Vetenskapsakademien i Stockholm.
Deres banebrydende forskning kan ifølge komiteen måske "bruges i nye generationer af elektronik, i superledere eller i kvantecomputere i fremtiden".
- Takket være deres pionerarbejde kan man nu indlede jagten på nye og eksotiske faser inden for dette felt, lyder det fra komitéen.
Komitéen har besluttet, at den ene halvdel går til David J. Thouless, mens de to kolleger F. Duncan Haldane og J. Michael Kosterlitz skal dele den anden del af prisen.
De tre briter er alle tilknyttede amerikanske universiteter.
Thouless arbejder på University of Washington i Seattle, Haldane forsker ved universitetet Princeton og Kosterlitz ved Brown University i Providence.
Duncan Haldane er "meget, meget overrasket og glad for prisen", siger han ifølge den tyske nyhedsbureau dpa.
Prisen er på otte millioner svenske kroner, svarende til 6,2 millioner danske kroner.
Det betyder, at Thouless får fire millioner svenske kroner, mens de to øvrige deler den anden halvdel.
Topologi er en gren af matematikken. Den handler om geometri og form.
På pressemødet i den svenske hovedstad forsøgte en fysiker at demonstrere forskningen med en bagel, en tohullet kringle og en almindelig bolle som rekvisitter.
I tråd med traditionen vil de tre forskere modtage deres pris ved en officiel ceremoni i Stockholm 10. december. Det er årsdagen for Alfred Nobels død i 1896.
Fysikprisen er den anden i rækken af årets nobelpriser. Mandag gik nobelprisen i medicin til Yoshinori Ohsumi, en 71-årig japansk cellebiolog.
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde