Nordkorea affyrer to missiler fra ubåd
Ifølge nordkoreanske statsmedier har det nordkoreanske militær søndag morgen lokal tid affyret to missiler fra en ubåd. Missilerne har angiveligt ramt et mål under vandoverfladen. Foto: KCNA/Reuters
Affyringer af nordkoreanske missiler sker dagen før en fælles militærøvelse mellem Sydkorea og USA.
Nordkorea affyrede søndag to missiler fra en ubåd.
Det rapporterer det statslige, nordkoreanske nyhedsbureau KCNA.
Ifølge KCNA bevægede de to missiler sig 1500 kilometer gennem vandet, før de ramte et mål under vandoverfladen.
Affyringen skete ifølge statsmediet for at teste Nordkoreas angrebsevne under vandet.
Sydkoreas militære ledelse meddeler, at landets hær er i højeste beredskab, og at landets efterretningstjeneste sammen med de amerikanske efterretningstjenester analyserer detaljerne i forbindelse med affyringerne.
Efter planen skulle en 11 dage lang militærøvelse mellem USA og Sydkorea begynde mandag. Øvelsen er i en skala, der ikke er set siden 2017.
Øvelsen vil styrke de to landets militære samarbejde, lyder det fra både det amerikanske og sydkoreanske militær.
Nordkorea har længe været imod de fælles sydkoreanske og amerikanske militærøvelser, som de betragter som øvelser på en invasion.
Landet har gennem de seneste år gennemført et rekordmange missiltests og øvelser.
Ifølge KCNA har søndagens affyringer til formål at vise Nordkoreas beslutsomhed, "når imperialister fra USA og deres marionetter fra Sydkorea viser militære manøvrer mod Den Demokratiske Folkerepublik Korea".
Nordkoreas flåde rummer flere ubåde. Analytikere peger på, at netop ubåden 8.24 Youngung, som de to missiler søndag blev affyret fra, spiller en afgørende rolle for landets udvikling af missiler og i den praktiske træning af landets marinesoldater.
Søndag rapporterede nordkoreanske statsmedier, at Kim Jong-un ved et partimøde diskuterede og besluttede "vigtige og praktiske foranstaltninger", der skal virke krigsafskrækkende.
Årsagen er, at han anser de militære øvelser fra USA og Sydkorea som optrappende.
ritzau/Reuters
Seneste artikler
Forbund advarer om alvorlige SFO-besparelser
- Der er sprængstof i den sag her
Langholt-lukning: Det gør Lolland Kommune nu
Spærring af bro forlænget med en måned: Her er årsagen
Det, han så som dreng, fulgte ham resten af livet
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker