Nordkorea beder flere lande evakuere ambassader

Nordkorea fortsætter med at spille med de militære muskler.

Offentliggjort Sidst opdateret

Nu siger styret, at flere lande bør overveje at evakuere de ansatte på ambassaderne i Pyongyang på grund af de stigende spændinger på den koreanske halvø, rapporterer Kinas officielle nyhedsbureau.

Det oplyses ikke yderligere om, hvilke lande der er tale om, men sikkert er det, at Rusland er blevet bedt om at overveje en evakuering.

Det fortæller talsmand for den russiske ambassade Denis Samsonov til russiske nyhedsmedier.

- En repræsentant for det nordkoreanske udenrigsministerium har foreslået, at Rusland undersøger spørgsmålet om at evakuere de ansatte på den russiske ambassade, siger han.

Indtil videre har russiske myndigheder sagt, at de ser situationen an, men at der foreløbig ikke er planer om en evakuering, da situationen i Pyongyang på nuværende tidspunkt er "absolut fredelig".

Alligevel er Rusland ifølge landets udenrigsminister, Sergei Lavrov, i tæt kontakt med nationer som USA, Kina, Sydkorea og Japan, efter at de har fået den særprægede opfordring.

- Forslaget blev givet til ambassaden i Pyongyang, og vi prøver at afklare situationen, siger Lavrov.

- Vi er i tæt kontakt med vores kinesiske partnere, ligesom vi også er i kontakt med amerikanerne, sydkoreanerne og japanerne, fortætter han.

Storbritannien er angiveligt også blevet spurgt af Nordkorea, om de vil evakuere. Landet betragter dog forespørgslen som ren retorik med det formål at ramme USA.

- Vi mener, at de har taget dette skridt som en del af deres fortsatte retorik om, at USA udgør en trussel mod dem. Vi overvejer næste skridt, herunder en ændring af vores rejsevejledning, skriver Storbritanniens udenrigsministerium i en erklæring.

Spændingerne mellem Nordkorea og Sydkorea er taget betydeligt til den seneste tid med Nordkorea som den helt store provokatør.

Nordkorea meddelte før weekenden, at der er "krigstilstand" mellem de to lande. Og onsdag sagde det nordkoreanske militær, at det har fået endelig bemyndigelse til et "nådesløst" angreb på USA, der kan involvere atomvåben.

Nordkorea har også blokeret grænsen til den vigtige industrizone Kaesong, der ligger på den nordkoreanske side af grænsen mellem Syd- og Nordkorea.

/ritzau/AFP