Nordkorea rasler med våben: Affyrer tre missiler
Nordkorea har lørdag affyret tre kortrækkende missiler fra landets kyst ud over Det Japanske Hav, siger Sydkoreas forsvarsministerium.
Ifølge ministeriet er der tilsyneladende tale om affyringer i forbindelse med en militærøvelse.
- Nordkorea affyrede her til morgen to missiler og en anden i eftermiddag, siger en talsmand fra forsvarsministeriet til nyhedsbureauet AFP.
- Missilerne landede i Det Japanske Hav, siger han.
Sydkorea opretholder en intens overvågning af det lukkede land i nord og er i et højt niveau af parathed, så man er klar til at håndtere eventuelle risikofyldte udviklinger, tilføjer talsmanden.
Missilaffyringerne følger en fælles flådeøvelse af Sydkorea og USA tidligere på ugen, som Nordkorea kaldte en "hensynsløs" provokation.
Sidst Nordkorea udførte missilaffyringer var i marts, hvor landet testede to kortrækkende missiler.
Nordkoreas missil- og atomprogrammer er en konstant kilde til international spænding og har ført til markante sanktioner fra det internationale samfund mod det fattige land.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker