Nordmand gemte sig for terrorister i fire døgn

Det er lykkes for en nordmand at redde sit liv på gasanlægget In Aménas i det sydlige Algeriet ved ganske enkelt at gemme sig på sit værelse.

Offentliggjort Sidst opdateret

- Da jeg vågnede tidligt onsdag morgen, hørte jeg alarmen og skudvekslingen. I henhold til procedurerne holdt vi os på vores værelser, siger nordmanden Oddvar Birkedal i et tv-interview med nyhedsbureauet Reuters.

Han oplyser, at han har arbejdet på gasanlægget i et års tid. Han har ikke lidt fysisk nød, og han er blevet behandlet godt, efter han blev reddet.

- Jeg blev på værelset, til vi blev hentet ud af militæret. Så derfor har vi ingen fysiske skader. Da vi blev reddet, blev vi behandlet ekstremt godt af professionelle folk, siger han.

Efter at have snakket kort med nyhedsbureauet blev Oddvar Birkedal eskorteret bort af bevæbnede politifolk i en bus.

Gasanlægget In Aménas drives af norske Statoil, britiske BP og det algeriske selskab Sonatrach.

Og Statoils koncernchef, Helge Lund, bekræfter på et pressemøde lørdag aften, at Oddvar Birkedal er blandt de Statoil-ansatte, der arbejdede på gasanlægget.

Helge Lund fortæller, at 12 ud ad 17 Statoil-ansatte, som var i In Aménas, da angrebet startede, er i sikkerhed.

- Dermed er der fortsat fem nordmænd, som vi ikke ved, hvor er, siger han.

- Vi er meget urolige for vore fem kolleger. Vi arbejde for at skaffe information og få hjælp frem til de fem, siger koncernchefen, som tidligere på dagen talte med flere af sine ansatte, der er fløjet ud af Algeriet.

- De beskriver oplevelser, der er så ekstreme, at det er ufatteligt, at nogen kan begå dem, siger han.

Fem briter og en person, der har britisk opholdstilladelse, meldes også savnet.

Ifølge Algeriets indenrigsministerium er 21 gidsler, to andre personer og 32 gidseltagere dræbt under det næsten fire dage lange drama ved gasanlægget.

/ritzau/NTB