Norge vil tilbyde alle over 18 år en tredje vaccinedosis

Norge har fredag offentliggjort en række nye tiltag, der skal være med til at dæmpe coronasmitte i landet. Foto: Torstein Bøe/Ritzau Scanpix

Stigende smittetal får nu Norge til at indføre skærpede testkrav og til igen at tage coronapasset i brug.

Offentliggjort Sidst opdateret

Norges regering har fredag præsenteret en række initiativer, der skal være med til at begrænse stigende coronasmitte.

Det sker på et pressemøde fredag middag.

Her lyder det blandt andet fra regeringen, at alle over 18 år vil blive tilbudt en tredje vaccinedose - på norsk en oppfriskningsdose.

Den norske sundhedsstyrelse, Folkehelseinstituttet (FHI), har haft planerne klar for en tredje vaccinedose, men hidtil afventet regeringens beslutning.

På fredagens pressemøde lyder det blandt andet også, at sundhedsansatte, der ikke er vaccineret, bør testes to gange ugentligt og bruge mundbind.

Testkravene blandt nære kontakter, der ikke er vaccineret, skærpes desuden.

- Hvis du ikke er vaccineret og bor sammen med en, der har fået påvist corona, skal du teste dig selv hver dag med selvtest eller hver anden dag med PCR-test i syv dage, siger sundhedsminister Ingvild Kjerkol.

- Testpligten gælder, helt indtil der er gået syv dage, efter sidste gang de havde nær kontakt. Det er ikke en anbefaling, det er en pligt, lyder det.

Regeringen giver derudover kommunerne mulighed for at genindføre coronapasset. Nogle kommuner har allerede fredag meddelt, at de igen vil tage det i brug, mens andre vil tage en beslutning i næste uge.

Norge registrerede torsdag i alt 2006 tilfælde af coronasmitte. Det var anden gang i denne uge, at antallet var over 2000.

184 coronasmittede patienter var torsdag indlagt på de norske hospitaler. Det var et fald på fire i forhold til døgnet forinden.

Til sammenligning havde Danmark torsdag 307 smittede indlagt.

Der bor cirka 5,4 millioner personer i Norge og godt 5,8 millioner i Danmark.