Norsk politi sover efter terrorangreb
17 initiativer kom på bordet umiddelbart efter Anders Behring Breiviks dræbende terrorangreb 22. juli sidste år. Alligevel er kun to af dem blevet gennemført, skriver den norske avis Aftenposten.
Det var politidirektør Øystein Mæland, der nedsatte en projektgruppe for at få gennemført initiativerne. De to initiativer, der er blevet gennemført, er en øget kapacitet på politiets nødtelefonnummer 112, og Politidirektoratets nye krisehåndteringssystem, CIM.
Mæland erkender, at resten af initiativerne ikke er på plads.
- Jeg mener, at det er en god liste. Men det er ikke sådan bare lige at knipse med fingrene at få det hele på plads fra den ene dag til den anden. Flere af initiativerne involverer også andre etater og ministerier, siger politidirektøren.
Mæland oplyser, at projektgruppen, der arbejder med initiativerne, er tungt forankret i direktoratets ledelse med rapportering hver 14. dag.
- Nogle initiativer kan gennemføres inden for en overskuelig horisont, mens andre vil være mere krævende og vil tage længere tid at gennemføre, siger han.
Øystein Mæland mener, at god ledelse er et helt centralt element for at sikre, at initiativer bliver iværksat hurtigt.
/ritzau/NTB
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde