Norsk skoletrussel sendt fra udlandet

Norsk politi er overbevist om, at den eller de personer, der står bag truslen mod Kongsbakken Videregående skole i Tromsø for godt en uge siden, har et indgående kendskab til pc-betjening.

Politistationschef i Tromsø, Kurt Pettersen, siger, at truslen er sendt fra en udenlandsk ip-adresse, og at man efterforsker de elektroniske spor i sagen.

- Truslen er sendt fra en postserver i Pennsylvania i USA, men om den virkelig kommer derfra, er ikke til at sige. Vi har dog grund til at tro, at dem, der har sendt truslen, har et godt kendskab til data, siger Pettersen.

Afhøringerne i sagen fortsætter, og politiet får blandt andet hjælp fra norsk kriminalpoliti, Kripos.

- Vi har en del taktisk efterforskning tilbage og skal afhøre endnu flere. Mere kan jeg ikke sige, siger Pettersen.

Truslen mod skolen i Tromsø blev opdaget på et netsted torsdag den 7. januar, hvor der blandt andet var et foto af skolen, et kort over området samt billeder af våben, og så var overskriften "Schoolmassacre" .

Frygten for en skolemassakre blev taget så alvorligt, at skolen blev lukket dagen efter, mens politiet indledte en efterforskning for at finde frem til gerningsmanden.

/ritzau/NTB

Norsk politi regner med, at det vil tage nogen tid, inden man finder gerningsmand, der på netside truede en skole i Tromsø med en massakre.

Offentliggjort Sidst opdateret