Nu begynder Afrika at bidrage til den globale vækst
Afrika kan for første gang nogensinde bidrage til den globale økonomiske vækst på grund af en stærk økonomi i hovedparten af kontinentets lande.
Det siger finansministrene fra Cameroun og Nigeria, der i disse dage deltager i Verdensbankens og Den Internationale Valutafonds (IMF) årlige forårsmøder i Washington.
- Afrika er forandret. For første gang er vi i stand til at bidrage til den globale vækst. Vi befinder os i en god position, siger Nigerias finansminister, Ngozi Okonjo-Iweala.
Hendes kollega fra Cameroun, Alamine Ousmane Mey, er tilsvarende optimistisk og fremhæver kontinentets enorme naturressourcer, en ung befolkning og en hurtigt voksende middelklasse som de søjler, der vil understøtte væksten.
Økonomierne i landene syd for Sahara ventes i år at vokse 5,6 procent ifølge en ny prognose fra IMF.
Og 18 lande i regionen vil have en fremgang på mindst seks procent, mens kun to - Ækvatorial Guinea og Swaziland - vil opleve recession.
Sydafrika, der har kontinentets største økonomi, har svært ved at følge de øvrige landes tempo. Økonomien vil i år kun vokse 2,8 procent, skønner IMF.
Afrika er dog fortsat meget sårbar over for eksterne påvirkninger.
- Den langsomme økonomiske vækst i eurozonen bekymrer os, siger Okonjo-Iweala.
Afrika har verdens hurtigst voksende befolkning og ifølge konsulentfirmaet McKinsey er et voldsomt stigende privatforbrug hos de i øjeblikket én milliard personer den væsentligste drivkraft i økonomien.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned