Nu truer oversvømmelser Sydaustralien

Oversvømmelseskatastrofen i Australien fortsætter og rammer nu delstaten Victoria i den sydøstlige del af landet. En 90 kilometer lang gigantisk sø af flodvand er på vej mod en række byer, og indbyggere forbereder sig mod vandmasserne.

Samtidigt advarer den australske finansminister, Wayne Swan, om, at naturkatastrofen tvinger regeringen til at tage en række meget vanskelig beslutninger for at finansiere genopbygningen af både Victoria og delstaten Queensland.

Vandmasserne strømmede søndag gennem to mindre byer Toowomba og Grantham, hvor der skete en del materielle ødelæggelser. Huse blev oversvømmet og mange marker ligger under vand, rapporterer britiske BBC.

Byen Kerang er helt afskåret fra omverdenen. I alt ventet yderligere 75 byer at blive ramt af vandmasserne.

Byen Svan Hill er helt omringet af vand tiltrods for, at titusinder af sandsække er lagt ud for at dæmme op for vandet, skriver nyhedsbureauet AFP.

De nye rekordstore regnmængder har flyttet fokus for redningsmandskab fra Queensland i nord til Victoria i syd, hvor redningsmandskab betegner oversvømmelserne som de værste i 130 år.

Hidtil er ingen mennesker omkommet i Victoria, mens 30 er omkommet i Queensland

/ritzau/

Nye voldsomme oversvømmelser er på vej mod byer i den sydøst-australske delstat Victoria.

Offentliggjort Sidst opdateret