Ny ballade ved sydafrikansk platinmine

Hundredvis af ansatte ved den platinmine i Sydafrika, hvor 34 arbejdere blev dræbt af politiet for snart 14 dage siden, er begyndt at vende tilbage til arbejdet. Men spændingen er stor, da andre ansatte forsøger at holde folk væk fra minen.

Offentliggjort Sidst opdateret

En talsmand for Lonmin, der ejer minen, siger, at 13 procent af den samlede arbejdsstyrke på 3000 igen er på arbejde mandag. Men det er langt færre end i weekenden, hvor godt halvdelen var på arbejde.

Lonmins talsmand siger, at flere hundrede andre ansatte forsøger at holde minen lukket ved at spærre for folk, der vil på arbejde, og at der er uro i og omkring minen, der nu i tre uger har været lukket på grund af en strejke for at få mere i løn.

Politiet har udkommanderet et stort antal betjente, men de har indtil videre ikke grebet ind over for de ansatte, der fortsat strejker.

- Der har været flere hændelser. En bus med ansatte blev generet i løbet af natten, og her til morgen er ansatte på vej til arbejdet blevet intimideret, hedder det i en erklæring fra Lonmin.

Blandt de ansatte er der delte meninger om at genoptage arbejdet. Nogle ønsker ikke at strejke længere, selv om de opretholder kravet om lønforhøjelser.

Andre siger, de vil fortsætte strejken for at ære de ansatte, der har mistet livet under den lange strejke og sammenstød med politiet.

- At gå på arbejde er det samme som at sige, at de myrdede arbejdere mistede livet uden nogen nytte og grund, siger Alfonso Mofokeng, der vil fortsætte strejken.

Lonmin har givet de strejkende ansatte mandag som sidste frist for at genoptage arbejde i Marikana minen. De, der ikke møder op, vil de blive fyret.

/ritzau/Reuters