Ny premierminister udpeget i Rumænien

Rumæniens præsident, Traian Basescu, har udpeget økonomen Lucian Croitoru som premierminister efter Emil Boc, hvis centrum-højreregering kollapsede tidligere på ugen.

- Jeg har besluttet at udpege Lucian Croitoru til posten som premierminister, siger præsidenten torsdag på tv.

Den 52-årige Croitoru, der senest har været rådgiver for lederen af Rumæniens centralbank, har tidligere været landets repræsentant i Den Internationale Valutafond, IMF, i perioden 2003 og 2007.

Selv samme IMF har ifølge præsidenten udskudt sit statusbesøg i landet på grund af regeringskrisen. IMF har ydet Rumænien en hjælpepakke på 20 milliarder euro. Valutafondens folk vil dukke op, når parlamentet har godkendt den ny regering.

/ritzau/AFP

Rumæniens præsident udpeger økonom som ny premierminister, efter landets regering kollapsede tidligere på ugen. IMF har udsat besøg i landet.

Offentliggjort Sidst opdateret