Ny regering er præsenteret i Libyen

Foto: Ismail Zitouny /Scanpix

Langt om længe ser det ud til, at Libyen får en ny regering efter det første demokratiske valg i landet i sommer.

Offentliggjort Sidst opdateret

Premierminister Ali Zeidan præsenterede tirsdag middag sin ministerliste for Libyens Nationalkongres, der senere tirsdag skal diskutere og eventuelt godkende listen.

Regeringen består af 27 ministre og 3 viceministre og er sammensat af medlemmer fra hele det politiske spekter. Men der er også ministre, der står uden for politiske partier og grupper.

- Jeg har besluttet at indsætte uafhængige personer som ministre på en række poster, siger Zeidan.

Det skyldes, at Nationalkongressen har været utilfreds med tidligere ministerlister, hvor liberale kredse ikke var repræsenteret.

Uafhængige personer skal besætte posterne som indenrigsminister, udenrigsminister, forsvarsminister, finansminister og justitsminister.

Zeidan siger, at han har bestræbt sig på at få repræsentanter fra alle de vigtigste partier og grupper med i regeringen.

Udenrigsminister bliver Alli Aujali, der i øjeblikket er Libyens ambassadør i USA. Mohammed al-Barghathi, der spillede en vigtig rolle i fjernelsen af Muammar Gaddafi i fjor, bliver forsvarsminister.

Indenrigsminister bliver Ashur Shwayel. Han kommer fra Benghazi, hvor oprøret mod Gaddafi begyndte, og hvor han spillede en ledende rolle.

/ritzau/AFP