- Opsendelsen af raketten var vellykket og forløb som planlagt, siger en talsmand for den europæiske rumfartsorganisation ESA.
Udviklingen af raketten, der er 30 meter lang og 3 meter i diamanter, har kostet over 5,6 milliarder kroner.
På den 81 minutter lange jomfrumission mandag skulle adskillige nye opfindelser afprøves.
Jean-Yves Le Gall, som leder Arianespace, der står for den kommercielle del af programmet, siger, at der er gode udsigter for anvendelsen af raketten.
Dens vigtigste konkurrent er russiske missiler, som er bygget om til at medbringe satellitter, og de ventes at være brugt op inden for få år.
- Vega vil blive ekstremt vigtig for Arianespace, fordi den om få år er den eneste raket med denne kapacitet, der er på markedet, siger Le Gall.
Udviklingen af Vega begyndte i 1998. Italien har bidraget med næsten 60 procent af omkostningerne.
Efter det amerikanske rumfærgeprogram blev afsluttet sidste år, har verdens rumfartsindustri ligget ret så stille. Rusland havde flere havarier sidste år, men Sorjuz-raketten anses alligevel for at være et af de mest pålidelige raketsystemer.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde