Det er tre år siden, at Thaksin Shinawatra blev væltet som premierminister ved et kup i Thailand, man han har stadig indflydelse.
Siden kuppet har han levet i landflygtighed. Han er dømt for korruption in absentia, og han har stadig mange tilhængere, der forsøger at få ham tilbage som politisk leder.
Nu har Thailands naboland Cambodia så udnævnt ham som økonomisk rådgiver for regeringen, og det er ikke faldet i god jord hos regeringen i Bangkok.
Regeringen meddeler torsdag, at Thailands ambassadør i Phnom Penh, Cambodias hovedstad, hjemkaldes. Samtidig siger en højtstående embedsmand i Thailand, at forholdet til Cambodia tages op til overvejelse.
- Vi vil gennemgå alle aftaler og al samarbejde mellem de to lande, siger embedsmanden fra det thailandske udenrigsministerium.
I de senere år har der flere gange været væbnede skærmydsler mellem soldater fra de to lande på grund af en strid om grænsedragningen nær et 900 år gammelt tempel.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker